Šis metodas pašalina pagrindinį prokrastinacijos veiksnį – kovą tarp limbinės sistemos ir priekinės smegenų žievės. Jungtinės Karalystės parlamente yra neįprasta taisyklė įstatymo projekto pateikimui, dar vadinamo bilu, – 10 minučių taisyklė. Būtent tiek laiko turi parlamentaras, kad pasiūlytų savo idėją. Po to Bendruomenių rūmai nusprendžia, ar įtraukti įstatymo projektą į svarstymus, ar ne, ir jis arba praeina pirmąjį svarstymą, arba atmetamas.

Tokį trumpą laikotarpį kaip 10 minučių galima naudoti ir savo produktyvumui pagerinti. Bet pirmiausia reikia suprasti, kodėl mes apskritai linkę atidėlioti darbus.

Kodėl mums sunku imtis darbų

Moksliškai prokrastinacija yra savotiška kova tarp mūsų limbinės sistemos ir priekinės smegenų žievės.

Limbinė sistema atsakinga už mūsų protėviams būdingą instinktyvią reakciją „kovok arba bėk“. Kalbant apie produktyvumą, tai pasireiškia noru pasiduoti emocijoms ir pagundoms. Tai tas balsas, kuris sako: „Na, gerai, padarysi viską rytoj, geriau pažiūrėkime serialą“. Priekinė smegenų žievė, priešingai, padeda mums kelti tikslus ir planuoti elgesį.

Tačiau dažniausiai nugalėtoja tampa būtent limbinė sistema, kuri skatina mus prokrastinuoti ir rinktis momentinį malonumą. Pataisyti tai padės 10 minučių taisyklė.

Kaip veikia taisyklė

Pagrindinis jos tikslas – apgauti limbinę sistemą, įtikinti save pradėti dirbti su užduotimi. Tam reikia sutelkti dėmesį ne į rezultatą, o į patį procesą, vengiant per daug planavimo ir apmąstymų.

Nereikia sau sakyti, kad perskaitysite visą knygos skyrių – pasakykite, kad skaitysite tik 10 minučių. Nesakykite sau, kad nubėgsite kilometrą, tiesiog nuspręskite pabėgioti 10 minučių.

Šis metodas veikia kaip laikrodis dėl vienos paprastos priežasties – kai tik pradedate ką nors daryti, greičiausiai pamiršite apie laiką. Kai nenorime ką nors daryti, įsivaizduojame, kad užduotis yra daug sudėtingesnė nei ji iš tikrųjų yra. Tačiau kai tik pradedame ją vykdyti, suprantame, kad ji užims daug mažiau laiko ir pastangų. Tai sumažina nerimo ir streso lygį.

Įtikinkite save paprastai: „Aš dirbsiu su šia užduotimi lygiai 10 minučių, o po to nuspręsiu, ar noriu tęsti“. Pamatysite: kai tik pradėsite, sustoti vargu ar norėsite.

Kodėl toks požiūris didina darbo našumą

10 minučių taisyklės vertė yra įprasti pradėti veikti. Šis metodas nežada greitų pergalių, bet sukuria sėkmės grandininę reakciją, prasidedančią nuo to, kad tiesiog pradedame dirbti.

Yra trys pagrindinės priežastys, kodėl toks požiūris yra toks veiksmingas:

  1. Pradėti visada sunkiau nei tęsti. Sunkiausia prokrastinacijos metu – žengti pirmą žingsnį. Po 10 minučių darbo jūs įsitraukiate į ritmą, ir viskas tampa daug lengviau.
  2. Pagrindinis tikslas – įsitraukimas, o ne rezultatas. „Tikslų pasiekimas“ netgi skamba varginančiai. Tačiau dirbti 10 minučių atrodo daug paprastesnė užduotis mūsų smegenims. Be to, tokia formuluotė sumažina pasąmoninį spaudimą ir troškimą pasiekti sėkmę, o dėmesį nukreipia nuo rezultato į pačią užduotį.
  3. Įpročių formavimas tampa daug lengvesnis. Sunku iš karto kardinaliai pakeisti savo kasdienę rutiną. 10 minučių taisyklė padeda tai daryti lengvai, palaipsniui ir nuosekliai.

Jei 10 minučių atrodo per ilgas laikotarpis, pabandykite pradėti nuo dviejų ar penkių minučių veiklos. Galiausiai, net jei norėsite mesti užduotį, kelios darbo minutės visada yra geriau nei nieko.


Adomas V.

test

0 Comments

Parašykite komentarą

Avatar placeholder

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *